Kvě
23
2025

Jak se vyznat v „dotační džungli”

Každý, kdo se chystá postavit nový dům nebo proměnit starší v moderní, dnes čelí zmatku v neustále se měnících pravidlech pro získání státní dotace. Které programy jsou právě otevřené, jaké limity platí a jak skloubit různé technologie, aby se z dotací vytěžilo maximum? Odpověď na tyto otázky najdete v novém díle podcastu Šťastný dům.

Dotační džungle

Jak se vyznat ve změnách v dotacích
Podmínky dotačních titulů pro novostavby i rekonstrukce se mění každý rok. Někdy se objeví nový bonus na zelenou střechu, jindy se sníží maximální částka na pasivní standard nebo se upraví pravidla pro trvalé bydliště a lhůty pro vyúčtování. Pro majitele pozemku i pro architekta je takřka nemožné držet krok se všemi novinkami a nepřehlédnout nějakou klíčovou změnu.

V novém díle podcastu Šťastný dům od Ekonomických staveb s názvem „Sáhněte si pro dotaci 1.750.000 Kč” se dozvíte, proč patří české dotace k nejvýhodnějším v Evropě. Kolik lze aktuálně čerpat na novostavbu rodinného domu v rámci programu Nová zelená úsporám Light a jak se to liší oproti dotačnímu programu Oprav dům po babičce. Současně se v podcastu podrobně dozvíte, jak lze efektivně kombinovat dotace pro pasivní standard, malé fotovoltaické systémy, tepelné čerpadlo, dešťovou vodu i vegetační střechu, aby souhrn dotací dosáhl svého stropu. Také zjistíte, na co si dát pozor při podávání žádosti, jak požádat o zálohu či proč je nutné v dotovaném domě trvale bydlet pět let, aby dotace zůstala v platnosti.

Autorem článku je
foto Honza Skalník
Honza Skalník

Vložte komentář