Dub
04
2016

Může dvougenerační bydlení fungovat?

Zatímco dnes si ho řada rodin neumí představit, v minulosti mělo dvougenerační bydlení ve společnosti vždy své místo. Hlavním důvodem takového typu bydlení bývá častokrát nutnost starat se o své rodiče. Spokojený domov by ovšem neměl být pouze o funkčním řešení nastalé životní situace. Dovede tedy dvougenerační bydlení nabídnout více? Pohodlí a soukromí pro obě generace?

„Soužití více generací nemůže fungovat,“ slýchám velmi často. Občas to tvrdí lidé, kteří s tímto způsobem žití mají vlastní zkušenosti, častěji však ti, kteří podléhají strachu z možných komplikací a nevýhod. Takové bydlení kvůli svým obavám nechtějí raději vůbec zkoušet.

Úplně na začátku bychom si ale měli uvědomit, že v širším smyslu slova je toto soužití přirozené. Vždyť nejdříve my žijeme se svými rodiči a následně naši potomci s námi. Velkou část života tedy máme okolo sebe příslušníky jiné generace. Nejprve ty starší se zkušenostmi, které nám v dobré vůli předávají, a pak ty mladší, jež učíme životu zase my.

Pojďme se zaměřit na problematiku dvougeneračního bydlení v rodinném domě. Zkušenosti mnohých dokazují, že tento způsob bydlení fungovat může, a to dokonce velice dobře. Je však nutné vytvořit maximálně vhodného prostředí a nastavení konkrétních pravidel soužití. Pokud bydlíte v bytovém domě, na koleji či kdekoliv jinde, vždy se ve smlouvách či domovních řádech setkáte se základními pravidly, která mají pomoci sousedům spolu vycházet. Stejně tak je šikovné vytvořit jednoduchá pravidla pro užívání dvougeneračního bydlení. Každý si pod tím představí něco trochu jiného, proto je důležité si společně sednout a dát hlavy dohromady. Respektovat tento „domovní řád“ by pak měl každý člen domácnosti.

Kromě pravidel bydlení je zapotřebí také vhodný návrh domu. Dobré dispoziční řešení je základem spokojeného soužití. Funkčně navržený dvougenerační dům nabízí maximum soukromí pro obě generace ve chvílích, kdy ho zrovna potřebují. Zároveň však poskytuje dostatečně veliký a komfortní prostor pro společné chvíle, jakými mohou být například nedělní rodinné obědy. Dispozice vám jednoduše musí dovolit žít život po svém, avšak současně v bezprostřední blízkosti zbytku rodiny.

dvojdům 13-2

dvojdům 13

Dvougenerační bydlení, kterému věnujete na začátku dostatek času a snahy, vám ve výsledku přinese kýžené ovoce. Především nemusíte za nejbližšími příbuznými dojíždět pokaždé, když se s nimi chcete vidět, čímž ušetříte spoustu času stráveného v autě. Asi každý z nás si někdy řekl, že by bylo příjemné strávit více času s rodiči. Takto ho získáte. Navíc, co si budeme vyprávět, stejně tak oceníme hlídání dětí, domácích mazlíčků, zalévání květin během dovolené, péči jeden o druhého v případě nemoci a jakoukoliv další výpomoc v zaneprázdněném období. Babičky a dědečkové zase uvítají čas s vnoučaty, pomoc při úklidu nebo třeba dovezení nákupu potravin až domů… Pomoc je zkrátka vzájemná.

Dalším benefitem může být rozdělení splátky v patřičném poměru za pozemek i dům. Dvougenerační domek bude vždy na výstavbu levnější a provozně úspornější než dva samostatné.

Pokud se tedy chystáte stavět dům a v souvislosti s ním plánujete svou budoucnost, zamyslete se nad tím, zda se v ní nevidíte opět pod jednou střechou s rodiči. Ať už svými, nebo partnerovými.

dvojdům 12

 

Zásadní chyby v návrzích dvougeneračních domů:

  • přístup do bytu starší generace přes schody
  • dětské pokoje nad bytem prarodičů
  • špatný akustický útlum mezi byty
  • vizuální kontakt mezi okny jednotlivých generací
  • míchání provozu jednotlivých generací – obě bytové jednotky musí mít možnost být samostatné a soběstačné
  • propojené zahrady – rozdělení volte optické a nenásilné, nikoli dvoumetrový plot

Autorem článku je
foto Patrik Janoušek
Patrik Janoušek
architekt
- několik slov o Patrikovi
- další Patrikovy články

Vložte komentář